V gréckej mytológii sa objavuje množstvo podivných stvorení, či už je to Arachné, Chiméra alebo Myrmekes. Ale nepochybne najznámejším z nich je trojhlavý pes Kerberos. Kerberos zastáva v mýtoch úlohu strážcu podsvetia. Jeho primárnom úlohou je dohliadnuť na to, aby podsvetie neopustil žiaden z mŕtvych.
Opisy Kerbera sa v priebehu vekov menili a vyvíjali, a asi najväčšími zmenami prešiel počet Kerberových hláv. V prvej zmienke o Kerberovy (asi medzi 8. a 7. storočím pred nl.) sa hovorí, že má päťdesiat hláv, zatiaľ čo Pindal (asi 522 - 443 pred nl.) o ňom napísal, že ich ma až sto. Avšak neskôr sa ich počet ustálil na troch.
Za tieto telesné anomálie pravdepodobne môžu gény, ktoré zdedil po svojom otcovi Tyfónovi, veľkom netvorovi s ľudským telom a stovkou dračích hláv, a matke Echidne, napol prekrásnej žene a napol hadovi.
Ako väčšina postáv gréckej mytológie mal aj Kerberos množstvo súrodencov, medzi ktorých patrí aj lernská Hydra, žena s hadím telom a deviatimi dračími hlavami; Orthos, dvojhlavý pes, ktorý chránil Geryonov hrad; Chiméra, netvor s hlavou leva, trupom kozy a chvostom draka; podľa niektorých povestí je to aj Scylla, morská príšera so šiestimi hlavami a dvanástimi nohami.
Aj napriek svojmu významnému postaveniu strážcu podsvetia, Kerberos zohráva úlohu len v jednej z gréckych legiend, a to v príbehu o Heraklových dvanástich úlohách.
Dvanásť Heraklových úloh
Herakles bol synom najvyššieho boha Dia a princeznej Alkmény, dcéry mykénskeho kráľa Elektryóna. Héra, Diova manželka, sa ho už od jeho narodenia snažila zabiť alebo mu aspoň zabrániť v tom aby bol šťastný a úspešný, a tak sa pomstiť svojmu manželovi za jeho neveru.
Keď mal Herakles osemnásť rokov rozhodol sa, že pôjde do sveta a nájde si manželku. Potom ako pomohol poraziť tébskemu kráľovi, Kreónovi, jeho nepriateľov, dostal od neho z vďaky jeho dcéru Megaru, s ktorou sa oženil a mal s ňou troch synov.
Dlhé roky boli šťastný až dokým im neskrížila cestu bohyňa Héra, ktorá na Herakla z pomsty zoslala šialenstvo, v ktorom zabil svojich troch synov. Héra mu potom rozum vrátila aby vedel čo urobil. Po tomto príšernom čine musel opustiť svoju manželku a odísť do vyhnanstva.
Herakla sa rozhodol, že svoj čin musí nejakým spôsobom odčiniť a vydal sa do Delfskej veštiarne, aby sa dozvedel čo preto musí urobiť. Apolón mu prostredníctvom jednej z veštíc oznámil, že musí vstúpiť do služieb mykénskeho kráľa Eurythea a splniť dvanásť úloh, ktoré od neho dostane. Jednou z týchto úloh, konkrétne dvanástou, bolo priviesť mýtického psa Kerbera z podsvetia.
Po dlhej ceste podsvetím dorazil Herakles až k jeho pánovi, Hádovi, ktorý mu dovolil Kerbera odviesť pod podmienkou, že ho porazí holými rukami. Potom ako sa to Heraklovi podarilo, vrátil sa spoločne s Kerberom do Mykén. Keď ho doviedol až k Eurystheovi, mykénsky panovník sa natoľko Kerbera zľakol, že pred Heraklom padol na kolená a prosil ho aby ho odviedol späť do podsvetia. A týmto skončila Heraklova služba u kráľa Eurysthea.
Comments