Grécka mytológia — zbierka mýtov a legiend starovekého Grécka — vo veľkej miere ovplyvnila západnú kultúru, jej umenie a literatúru. Básnici a umelci už od dávnych čias hľadajú inšpiráciu pre svoje diela v gréckej mytológii. Antické Grécko bolo v staroveku najprevratnejšou civilizáciou, pretože práve tu vznikli základné piliere súčastnej civilizácie, ako demokracia či právo. Možno práve vďaka tomuto má v súčastnosti grécka mytológia na nás taký veľký vplyv.
Pravdepodobne väčšina z nás pozná aspoň niektorých z olympských bohov, ako sú napríklad Zeus, Hádes či Afrodita. Ale grécka mytológia neobsahuje len týchto 21 olympských ’primárnych’ bohov, ale aj množstvo vedľajších bohov rozdelených do množstva skupín, polobohov, Titanov, rôzne podivné stvorenia alebo veľkých pozemských hrdinov, ktorí po svojej smrti získali od bohov nesmrteľnosť. Grécka mytológia je známa najmä svojou rozmanitosťou a tým, že jej bohovia majú ľudskú podobu a oplývajú ľudskými vlastnosťami, ako je hnev, závisť, obžerstvo a vášeň, ktorá často viedla k nevere a nemanželským deťom.
Tak ako všetky mytológie aj tá grécka začína vznikom vesmíru, sveta a života na ňom.
Na počiatku bol len Chaos, večná a nekonečná prázdnota, a všetko ostatné bolo tiché a pusté až dokým neprišiel Eros, boh lásky, a s ním aj poriadok. Z Chaosa sa zrodil Erebos, boh temnoty, jeho manželka Nyx (Nykta), bohyňa zosobňujúca noc, Tartaros, boh rovnomennej priepasti v podsvetí a Gaia, bohyňa a zosobňujúca Zeme, z ktorej vzišlo všetko živé.
Erebos splodil s Nyx Aethera (Aithéra), večné svetlo, a bohyňu dňa, Heméru. Vtedy svet zalialo svetlo a deň sa začal striedať s nocou. Nyx neskôr stvorila skazu (Moros), smrť (Thanatos), spánok (Hypnos), sny (Oneiroi), pomstu (Nemesis) a všetko to, čoho sa ľudia v noci boja.
Medzitým Gaia porodila Ourana, boha zosobňujúceho nebesá, ktorý sa neskôr stal aj jej manželom. Spoločne vytvorili Kyklopov (jednookých obrov), Hekatoncheirov (päťdesiathlavých a storukých obrov) a Titánov.
Ouranos bol veľmi krutý vládca, ktorý pohŕdal Kyklopmi a Hekatoncheirami, a preto sa ich rozhodol uväzniť v Tartare - bezodnej priepasti v Podsvetí. Keď sa to Gaia dozvedela, rozzúrilo ju to natoľko, že sa rozhodla Ouranovi pomstiť. Pokúšala sa presvedčiť Titánov, aby sa proti nemu vzbúrili, ale všetci sa ho natoľko báli, že odmietli. Iba najmladší z Titánov, Kronos, mal dosť odvahy na to, aby sa svojmu otcovi postavil. A tak začal s Gaiou plánovať pomstu. Zhodli sa na tom, že svoj plán vykonajú, keď bude Ouranos spať. Keď konečne zaspal, Kronos zobral kosu, ktorú pre neho vyrobila Gaia, a svojho otca vykastroval a jeho pohlavné orgány hodil do mora.
Nie je jasné čo sa s Ouranom neskôr stalo, pravdepodobne zomrel alebo utiekol na Zem.
Z krvi, ktorá unikla pri Ouranoj kastrácii, sa zrodili Obri, Meliády (Jasaňové nymfy) a Erínye (bohyne pomsty). Z peny, ktorá vznikla potom, čo Ouranove pohlavné orgány dopadli na hladinu mora, vznikla Afrodita, bohyňa lásky a potešenia.
Kronos sa stal novým vládcom a za manželku si zobral svoju sestru Rheu. Dlhé roky vládol dobre a spravodlivo, až dokým Gaia nevyriekla proroctvo, že Krona zvrhne jedno z jeho detí. Aby tomu Kronos zabránil, zhltol všetky svoje deti hneď po ich narodení.
Rheu veľmi trápil hrozný osud jej detí, a preto keď prišiel čas jej šiesteho pôrodu, ukryla sa a porodila v tajnosti. Týmto dieťaťom bol Zeus, boh hromu a blesku. Rhea ho zverila do opatery nymfám z ostrova Kréta a namiesto neho priniesla Kronovi kameň zabalený v plienkach.
Z Dia vyrástol silný a príťažlivý mládenec s odhodlaním zastaviť svojho otca, a preto keď dovŕšil dospelosti, vydal sa za bohyňou Metis, aby zistil ako má Krona poraziť. Metis pre Dia pripravila nápoj, ktorý mal Krona prinútiť vyvrátiť jeho deti. Potom ako sa Zeus s Rheinou pomocou dostal do Kronovho paláca, primiešal mu do pitia Metisin nápoj. Postupne Kronos vyvrátil všetkých päť detí (Hádes, Héra, Hestia, Poseidón, Deméter).
Avšak Kronos ešte nebol porazený; Zeus a jeho súrodenci začali s Titánmi súperiť o nadvládu nad svetom. Rozpútali dlhoročnú vojnu, ktorá je často Titanomachiou.
Comments